Kosztorysy budowlane Opole – cena budowy domu
Sprawnie i rzetelnie oszacuj koszty związane z budową domu jednorodzinnego. Kosztorysy budowlane stanowią nieodłączny element każdej inwestycji. Opole jest miastem, w którym znajdziesz doświadczoną firmę budowlaną Construct, która kompleksowo podchodzi do realizacji powierzonych zadań, zapewniając nie tylko fachowe, terminowe i bezproblemowe wykonanie robót budowlanych, lecz także załatwienie wszelkich formalności, sporządzenie kosztorysu i harmonogramu prac oraz usługi doradcze. Sprawdź, czym jest kosztorys budowlany, kto odpowiada za sporządzenie kosztorysu budowlanego i jak wykorzystać w praktyce zawarte w nim informacje.
- Co to jest kosztorys budowlany?Sporządzony według odpowiednich metod kosztorys budowlany jest dokumentem finansowym, opisującym realizację inwestycji budowlanej na każdym etapie procesu. Kalkulacja ceny jest przygotowana na podstawie przedmiaru lub obmiaru robót. Wyróżniamy cztery rodzaje kosztorysów budowlanych: kosztorys inwestorski, kosztorys ofertowy, kosztorys zamienny i kosztorys powykonawczy. Dzięki nim możliwe jest ustalenie całkowitej wartości zamówienia i kalkulacji ceny za roboty budowlane. Dla inwestora szczególnie ważny jest pierwszy z wymienionych, dotyczący szacunkowych kosztów za budowę domu jednorodzinnego. Wykonawca odpowiada z kolei za przygotowanie kosztorysu ofertowego, określając cenę za wykonanie robót budowlanych na potrzeby przetargu lub negocjacji z inwestorem. Podstawą do sporządzenia kosztorysu ofertowego są projekty wykonawcze oraz przedmiary robót. Sprawdź, kto może sporządzić kosztorys budowlany i dlaczego warto powierzyć to zadanie profesjonalistom.
- Kto może sporządzić kosztorys budowlany?
Jeśli działasz w branży budowlanej, możesz spróbować samodzielnie opracować kosztorys budowlany. Sporządzane tego typu dokumentu finansowego, według określonego wzoru, jest jednak zajęciem dość żmudnym, praktycznie niewykonalnym dla laika. Warto zdecydować się na współpracę z doświadczonym kosztorysantem, aby oszczędzić czas i mieć pewność, że kalkulacja została przygotowana kompleksowo i bezbłędnie. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku kosztorysu inwestorskiego na potrzeby rozmów z bankiem, który ma udzielić kredytu hipotecznego na realizację budowy.
Kosztorysantem może być architekt, który wykonał projekt domu, inżynier budownictwa, kierownik budowy, a także inne, specjalizujące się w tym osoby, np. z profesjonalnej firmy budowlanej. Prawidłowo sporządzony kosztorys budowlany, uzupełniany na bieżąco, pozwala szczegółowo zaplanować każdy etap inwestycji, co jest niezwykle przydatne zwłaszcza dla wykonawców projektu. Kosztorysy budowlane znacznie się od siebie różnią, w zależności od rodzaju inwestycji, specyfiki oraz klasyfikacji robót budowlanych. Sprawdź, jak wygląda profesjonalny kosztorys budowlany.
- Jak wygląda kosztorys budowlany?
Zastanawiasz się, co zawiera i jak wygląda kosztorys budowlany? Sporządzony przez eksperta w swoim fachu kosztorys budowlany jest dokumentem wygenerowanym najczęściej z programu kosztorysowego. Najważniejszą część tego dokumentu stanowi tabela, która zawiera informacje na temat niezbędnych do wykonania elementów konstrukcyjnych i innych prac budowlanych, w tym ziemnych. Prace są podzielone na etapy zgodnie z kolejnością technologiczną. Wyróżniamy kilka metod sporządzania kosztorysu budowlanego, każdy dokument ma jednak pewne stałe punkty.
Pierwszym z nich jest strona tytułowa, która zawiera informacje o tym, co jest przedmiotem kosztorysu, procentowe stawki i koszty na bazie Katalogu Nakładów Rzeczowych, założenia i uwagi oraz końcową cenę kosztorysową. Drugi punkt stanowi przedmiar, czyli wykaz ilościowy lub powierzchniowy wszystkich elementów wchodzących w skład robót budowlanych, podawany w odpowiednich jednostkach np. sztukach, metrach kwadratowych lub sześciennych. Do przedmiaru zaliczamy m.in.: instalacje, fundamenty, izolacje, roboty ziemne czy elementy pokrycia dachu. Trzecim punktem jest kosztorys szczegółowy z dokładnym opisem robót budowlanych, informacjami o obmiarach, nakładach, ich ilości, cenach, kosztach jednostkowych wraz z ogólną wartością każdej z zaplanowanych prac, robociźnie, materiałach budowlanych i sprzęcie budowlanym, potrzebnych na danym etapie prac. Czwarty punkt to kosztorys uproszczony, zawierający jedynie wykaz robót, ilość jednostkową, cenę i wartość.
Poniżej znajdziesz wzór uproszczonego kosztorysu budowlanego. Pamiętaj, że w rzeczywistości taki dokument może mieć od kilkunastu do kilkudziesięciu stron, w zależności od rodzaju i wielkości planowanej inwestycji.
Kosztorys uproszczony – źródło: