Wszystko co musisz wiedzieć o domach pasywnych
Wiele osób mylnie utożsamia dom pasywny z domem energooszczędnym. Warto wspomnieć na samym początku, że każdy dom pasywny musi być domem energooszczędnym, ale domy energooszczędne wcale nie muszą być pasywne.
Czym tak naprawdę jest dom pasywny?
Należy pamiętać, że wymagania stawiane domom pasywnym są związane z określonymi normami. Dom pasywny powinien pobierać jak najwięcej energii z zewnątrz, przy niewielkim ograniczeniu strat ciepła. Budynek mieszkalny uważany jest za dom pasywny, jeżeli jego roczne zapotrzebowanie na ciepło nie przekracza 15 kWh na metr kwadratowy.
Porównując do standardowego zapotrzebowania na ciepło w przypadku domów tradycyjnych i nieocieplonych, wynosi od 120 do nawet 160 kWh na metr kwadratowy rocznie, dom pasywny zużywa ponad 10 razy mniej energii, co w znacznym stopniu przekłada się na koszty zużycia energii.
Jak więc powinien wyglądać projekt domu pasywnego?
Przy budowie domów pasywnych należy stosować wiele zasad określających minimalne wymagania cieplne do ogrzewania budynku. Warto pamiętać, że budynek pasywny potrzebuje odpowiedniej działki. Nie każda działka budowlana spełnia wymagania, o których należy pamiętać przy budowie domu pasywnego. Aby dom pasywny minimalizował ryzyko niepotrzebnych strat ciepła, nie powinien stać na bardzo zacienionej działce. Pomieszczenia wchodzące w skład dziennej części budynku takie jak: salon, jadalnia, kuchnia, czy gabinet powinny być zwrócone w stronę południową.
Na jakie cechy szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę?
Najlepiej, jeśli od strony północnej dom będzie przysłonięty przez drzewa bądź naturalne wzniesienie. Podczas budowy domu pasywnego wykorzystywane są materiały i elementy o wysokich parametrach termicznych. Wybierając okna najlepiej postawić na szczelne, co najmniej trójszybowe rozwiązania, które powinny być zamontowane ze szczególną dokładnością, aby jak najbardziej zapobiec powstawaniu mostków termicznych. Bardzo pożądanym elementem wyposażenia domu pasywnego są kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne, dzięki którym można pozyskać energię słoneczną.