Sposoby izolacji dachu. Dla komfortu osobistego.
Izolacja dachu ma duży wpływ na straty energii w naszym domu, niezależnie od tego, czy poddasze nadaje się do użytku. Niewiele osób wie, że aż 30% ciepła ucieka przez dach naszego domu. Dlatego tak ważna jest prawidłowa izolacja. Poznajmy możliwości zabezpieczenia naszego dachu przed warunkami atmosferycznymi.
Na samym początku poznajmy kilka terminów, które są bezpośrednio powiązane z prawidłowym zabezpieczeniem dachu i jego wpływem na komfort jego mieszkańców.
Pierwszym z nich jest mikroklimat, czyli zbiór parametrów fizycznych i chemicznych danego budynku, które wywierają bezpośredni wpływ na nasz organizm. Do najważniejszych parametrów mikroklimatu należą: temperatura powietrza, prędkość ruchu powietrza, wilgotność powietrza, a także zanieczyszczenia, poziom hałasu i oświetlenie.
Kolejnym ważnym terminem jest, komfort cieplny jest jednym z podstawowych warunków naszego dobrego samopoczucia. Dobrze ocieplony i zaizolowany dom umożliwia zachowanie równowagi cieplnej organizmu i komfort.
Wełna między krokwiami to najpopularniejsza metoda ocieplenia dachu. Dzięki elastycznym włóknom wełna dokładnie wypełnia izolowaną przestrzeń. Prace dociepleniowe połaci zaczynają się od mocowania do krokwi wieszaków dla rusztu, który będzie stanowił oparcie dla wykończenia skosu dachu. Do wykonania pierwszej warstwy najlepiej użyć wełny w rolce, natomiast drugiej izolacji w postaci płyt, które są sztywniejsze. Po ułożeniu pierwszej warstwy izolacji do wieszaków należy przymocować profile nośne i wypełnić te elementy cienkimi paskami wełny. W kolejnym kroku układamy drugą warstwą izolacji, która przykryje elementy nośne, a tym samym unikniemy powstawania mostków termicznych. Kolejnym elementem jest folia paroizolacyjna, która zapobiega skraplaniu się pary wodnej w warstwie izolacyjnej i chroni więźbę dachową przed wilgocią. Jako warstwę wykończeniową zwykle stosuje się płyty gipsowo-kartonowe, które później możemy w dowolny sposób wykończyć.
Drugą metodą jest ułożenie izolacji nad krokwiami. Płyty z wełny mineralnej lub twardego poliuretanu układane są na pełnym deskowaniu pokrytym papą. Kolejnym elementem jest membrana wysokoparoprzepuszczalna, a następnie kontrłaty, które stanowią podporę dla pokrycia dachowego. Metoda nakrokwiowa wymaga użycia długich wkrętów, które przechodzą przez kontrłaty, izolację, szalunek i są zakotwione w więźbie dachowej.
Alternatywą dla izolacji dachu przy pomocy wełny mineralnej jest ocieplanie pianką. Materiał ten jest bardzo dobrym izolatorem, a dzięki swojej płynnej konsystencji lepiej wypełnia przestrzenie izolacyjne niż wełna i jest od niej znacznie lżejszy.