Schody – rodzaje, konstrukcje, normy.

Schody4

Schody są elementem konstrukcyjnym umożliwiającym swobodną komunikację pionową. Najpopularniejszymi rodzajami konstrukcji stosowanymi w domach jednorodzinnych są schody: belkowe, płytowe, policzkowe. Zanim skupimy się na omawianiu poszczególnych typów konstrukcji, wyjaśnijmy terminy związane z budową schodów.

Schody zbudowane są z biegów, czyli pochylni wyposażonych w stopnie, spoczniki piętrowe i między piętrowe oraz elementy zabezpieczające takie jak balustrady i cokoliki.

Duszą schodów określamy wolną przestrzeń, występującą pomiędzy dwoma biegami schodowymi.

Stopień stanowi główny element schodów, jego elementami składowymi są: podstopnica, czyli pionowa część stopnia, przednóżek, zwany inaczej podstopniem przednia płaszczyzna podstopnicy, stopnica, czyli pozioma część stopnia, a także podnóżek, czyli górna powierzchnia stopnicy. Schody zawierające wszystkie te elementy nazywamy pełnymi, z kolei konstrukcja złożona tylko ze stopni nosi nazwę schodów ażurowych.

Wysokość stopnia określa odległość między górnymi płaszczyznami kolejnych stopni, z kolei jego głębokość to długość podnóżka pomniejszona o tzw. noska, czyli elementu wysuniętego poza płaszczyznę podstopnia. Aby schody były wygodne dla użytkownika, warto zachować określone wzorem proporcje 2H + S = 60-65 centymetrów, gdzie H oznacza wysokość stopnia, a S jego szerokość.

Z uwagi na usytuowanie w budynku możemy wyróżnić schody wewnętrzne, zewnętrzne, a także terenowe (stosowane na tarasach i w ogrodach, gdzie różnice w wysokości terenu są dość duże). Według aktualnych norm budowlanych maksymalna liczba stopni w jednym biegu schodów wewnętrznych wynosi 14, z kolei zewnętrznych już tylko 10.

Wśród schodów możemy wyróżnić kilka kryteriów podziału, zależne są one od: przeznaczenia i usytuowania, kształtu i ułożenia biegów, a także materiału, jaki został użyty do ich budowy. Kierując się przeznaczeniem, możemy wyróżnić: schody główne, gospodarcze, strychowe, piwniczne oraz ewakuacyjne.

Skupiając się na kształcie i ułożeniu biegów, możemy wyróżnić: schody jednobiegowe, dwubiegowe, wielobiegowe, kręcone, spiralne, wachlarzowe i zabiegowe. Wśród najbardziej popularnych materiałów stosowanych do wykonania schodów dominuje: kamień, drewno, stal, beton i żelbet.

Budujemy domy marzeń

Spełniamy marzenia o własnym domu – sprawdź jak prezentują się domy jednorodzinne, które zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy. Realizujemy domy w stanie surowym lub wykończone pod klucz – w zależności od decyzji Klienta. Specjalizujemy się w projektach domów inteligentnych i wyjątkowych rezydencji.