Ogrzewanie podłogowe krok po kroku

Ogrzewanie podłogowe krok po kroku

Jednym z najważniejszych elementów przy planowaniu domu rodzinnego jest wybór odpowiedniego rodzaju ogrzewania. Najpopularniejszym rodzajem ogrzewania płaszczyznowego jest wodne ogrzewanie podłogowe. W domach jednorodzinnych ogrzewanie podłogowe może być stosowane samodzielnie lub jako uzupełnienie ogrzewania konwencjonalnego. Pozwala na odpowiedni rozkład temperatury w strefach, gdzie najczęściej przebywają mieszkańcy. Ogrzewanie podłogowe do prawidłowego funkcjonowania wymaga precyzyjnego zaprojektowania i starannego wykonania prac instalacyjnych.

Ogrzewanie podłogowe to niskotemperaturowy system grzewczy: 70% energii cieplnej jest uwalniane do pomieszczenia przez promieniowanie, a 30% przez konwekcję. System ten daje poczucie komfortu cieplnego dzięki równomiernemu rozprowadzaniu ciepła w pomieszczeniu od podłogi do sufitu.

Ze względu na rodzaj instalacji możemy wyróżnić ogrzewanie podłogowe: wodne i elektryczne. Przyjrzyjmy się zaletom i wadom każdego rozwiązania.

Ogrzewanie podłogowe wodne

Wodne ogrzewanie podłogowe oparte jest na systemie rur grzewczych, przez które przepływa ciepła lub gorąca woda. Rury montuje się bezpośrednio na izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej około jednego centymetra nad izolacją. Następnie wylewa się warstwę jastrychu, na którą nakładana jest warstwa wierzchnia, najczęściej w postaci płytek lub paneli. Zaletami tego typu ogrzewania są niskie koszty eksploatacji oraz równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu. Osoby rozważające centralne ogrzewanie w swoim domu powinny zwrócić na to szczególną uwagę. Wodne ogrzewanie podłogowe ma też swoje mankamenty, takie jak wysokie koszty realizacji i kosztowna konserwacja w przypadku awarii.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Elektryczne ogrzewanie podłogowe najczęściej występuje w postaci przewodów grzejnych. Elementami grzejnymi są przewody grzejne, maty oraz folie. Niekwestionowaną zaletą tego rozwiązania nad innymi systemami ogrzewania podłogowego jest to, że można wykonać je szybko i niedrogo. Niestety decydując się na to rozwiązanie, musimy brać pod uwagę dość wysokie koszty eksploatacji. A dodatkowo czas nagrzewania tej instalacji jest dość długi.

Budujemy domy marzeń

Spełniamy marzenia o własnym domu – sprawdź jak prezentują się domy jednorodzinne, które zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy. Realizujemy domy w stanie surowym lub wykończone pod klucz – w zależności od decyzji Klienta. Specjalizujemy się w projektach domów inteligentnych i wyjątkowych rezydencji.