Jak wybrać odpowiednią bramę wjazdową?
Brama wjazdowa to najważniejszy element ogrodzenia każdego domu, dlatego wybór odpowiedniego modelu jest bardzo ważny. Brama wjazdowa powinna umożliwiać nam szybkie i wygodne wjeżdżanie i wyjeżdżanie posesji. Odpowiednio dobrana powinna być nie tylko funkcjonalna i wytrzymała, ale również atrakcyjna wizualnie. Jaką bramę wybrać? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Jedną z najważniejszych kwestii, którą musimy wziąć pod uwagę przy projektowaniu bramy wjazdowej, jest jej szerokość. Jeśli zaprojektujemy bramę wjazdową do naszego prywatnego domu, do której będzie wjeżdżał samochód osobowy, wystarczy, że będzie miała 2,4 m szerokości, jeśli jednak posiadamy również samochody o większych gabarytach np. dostawcze, warto przemyśleć i dostosować wielkość bramy do ich szerokości.
Bardzo ważne jest także, aby wziąć pod uwagę ilość miejsca zajmowanego przez bramę i czy jesteśmy w stanie znaleźć takie miejsce na naszej działce. Różne typy bram wjazdowych mają różne sposoby otwierania, a co za tym idzie, różnią się również ilością miejsca potrzebnego do ich montażu i użytkowania.
Jeśli nie masz zbyt długiego podjazdu, brama przesuwna to doskonała, nowoczesna alternatywa dla klasycznych bram skrzydłowych. Po otwarciu skrzydło chowa się równolegle do ogrodzenia, dzięki czemu w przeciwieństwie do bram skrzydłowych nie zajmują miejsca na podjeździe.
Bramy rozwierane składają się z jednego lub dwóch skrzydeł, które otwierają się na boki. Ten rodzaj bramy otwiera się w kierunku naszego domu, dlatego podczas projektowania musimy zaplanować odpowiednią ilość miejsca na podjeździe. Jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku wąskich i długich działek.
Biorąc pod uwagę nie mniej ważny aspekt wizualny, istnieją dwie główne kategorie bram: klasyczne i nowoczesne. Ogrodzenia klasyczne charakteryzują się bogatą dekoracją. Eleganckie przęsła często kończą się grotami, które dodają całej konstrukcji lekkości. Nowoczesne bramy wjazdowe cechują się z kolei minimalizmem i prostotą, dominują tutaj geometryczne kształty oraz oszczędność zdobień.