Izolacja fundamentu czyli jak zabezpieczyć dom od dołu.
Po wylaniu fundamentu czas przystąpić do kolejnego etapu – hydroizolacji i termoizolacji. Istnieje kilka rodzajów izolacji fundamentów i odpowiednio do nich są stosowanie różne materiały, ale o wszystkim po kolei.
Hydroizolacja
Przeciwwilgociową izolację nazywa się też lekką, stosowana jest wtedy, gdy grunt ma dobrą przepuszczalność wody i podczas opadów woda szybko się wsiąka. Przy izolacji pionowej przeciwwilgociowej stosowane są roztwory lub emulsje asfaltowe, czasami lepik. Poziome izolację przeciwwilgociowe są wykonywane papą lub folią. Dodatkowo przy obawach gromadzenia wody wokół domu może być wykonany drenaż.
Przeciwwodne izolacje – stosuję się wtedy, gdy występuje parcie wody na konstrukcje budynku i w sytuacji, gdy poziom wód gruntowych jest powyżej fundamentów. Najlepiej się sprawdzają masy polimerowo-bitumiczne (masy KMB) oraz szlamy (mikrozaprawy) uszczelniające, samoprzylepne membrany bitumiczne oraz papy termozgrzewalne polimerowo-asfaltowe. Wyodrębnimy niektóre dla porównania:
• Lepiki asfaltowe – mieszanki asfaltów, wypełniaczy i substancji uplastyczniających. Są łatwe w wykorzystaniu, ale słabo odporne na mrozy, więc zazwyczaj służą do przyklejania pap asfaltowych do podłoża betonowego.
• Papy asfaltowe – rozróżnia się dwa rodzaje – papy asfaltowe zwykłe (tańsze, ale potrzebują większej precyzji podczas wykonania, bo nie mają warstwy samoprzylepnej albo nie są termozgrzewalne) oraz papy asfaltowe modyfikowane (te w przeciwieństwie do pap zwykłych mają warstwę samoprzylepną lub są termozgrzewalne).
• Emulsje lub masy asfaltowe – służą tylko do izolacji przeciwwilgociowych. Są bardzo wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne i dodatkowo wymagane jest zastosowanie tynku do wyrównania podłoża.
• Masy KMB – mogą stanowić zarówno izolację przeciwwodne, jak i przeciwwilgociowe w zależności od grubości warstwy. Zastosowanie tych mas cechuje się dużą odpornością na wody gruntowe oraz pozwalają na szybkie zasypanie wykopów fundamentowych.
• Szlamy uszczelniające – nadają się doskonale do powierzchniowej izolacji oraz dobrze zabezpieczają powierzchnie najbardziej narażone na duże odkształcenia oraz obciążenia. Najważniejsze zalety to: dobra przyczepność, łatwość nakładania, ale jednocześnie wadą jest konieczność nakładania minimum dwóch warstw i dopilnowania ich grubości.
• Membrany samoprzylepne – materiał do izolowania podziemnych części budynku może być nakładany nawet na wilgotnym betonie i stosowany jest zazwyczaj przy izolacjach przeciwwodnych.
Termoizolacja
Ważne jest aby na samym początku prac przy własnym domu nie popełnić błędów przy ociepleniu fundamentów. Jest to pierwsza warstwa „ścian” w budynku, która tak samo jak te nadziemne powinna być dobrze odizolowana cieplnie.
Styropian podziemny narażony jest jednak na większe obciążenia takie jak napór gruntu, musi więc być „twardszy” od zwykłego styropianu i ogólnie wytrzymalszy. Najpopularniejszymi materiałami są płyty XPS oraz EPS, pierwszy z nich jest bardziej wytrzymały oraz mniej nasiąka wodą, za czym kryje się wyższa cena. Jednak przy mało wymagającym terenie EPS będzie wystarczającą alternatywą, przez co można zaoszczędzić parę groszy na dalsze prace.
Pamiętać trzeba o odcięciu warstwy cieplnej od bezpośredniego kontaktu z gruntem. Można zrobić to najlepiej za pomocą folii kubełkowej.
Masz jakieś pytania? Skontaktuj się z naszym doradcą!