Dokumenty potrzebne do budowy domu

Dedicated hardworking architect standing in building in construction process and using laptop for improving blueprints.

1. Status działki
Przed rozpoczęciem budowy warto sprawdzić jaki status ma działka w planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli to jest działka z przeznaczeniem budowlanym – to procedura będzie dość prosta (wystarczy wypełnić wniosek o wypis z planu zagospodarowania przestrzennego) W przeciwnym wypadku jeśli działka znajduje się na terenie, który nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego, wtedy trzeba zwrócić się do Wydziału Architektury w celu wydania decyzji o warunkach zabudowy domu. Tutaj już musimy dołączyć projekt nieruchomości do wniosku, mapę sytuacyjno-wysokościową, wyrys i wypis z ewidencji gruntów oraz inne niezbędne informacje (m.in. rodzaj inwestycji, charakterystykę zabudowy, przewidywany dojazd do nieruchomości/działki, potrzeby w zakresie zaopatrzenia w wodę).

2. Dostawy mediów
Trzeba zadbać o formalności związane z dostarczeniem mediów do działki. Otrzymanie dokumentacji jest równoznaczne z pozwoleniem na przyłączenie prądu, wody, gazu oraz kanalizacji. Wnioski o wydanie warunków dostawy mediów składamy w zakładzie energetycznym, wodno-kanalizacyjnym oraz gazowym. Na tym etapie też dobrym pomysłem jest zwrócenie się do zarządcy drogi z wnioskiem o wydanie oświadczenia o podłączeniu działki z drogą publiczną.

3. Projekt domu
To jest kolejny dokument, który stanowi podstawę do wydania pozwolenia na budowę. Tutaj można wykupić gotowy projekt bądź zwrócić się do architekta o wykonanie indywidualnego projektu. Zwrócimy uwagę na to, że czas potrzebny na akceptacje projektu indywidualnego jest nieco wydłużony, niż czas na akceptacje projektu gotowego.

4. Pozwolenie na budowę
Wszystkie formalności opisane wyżej załatwione, to czas przechodzić do kolejnego etapu – sporządzenie wniosku o pozwolenie na budowę. Podczas sporządzania wniosku warto się zapoznać z aktami prawa oraz brać pod uwagę, że mogą być potrzebne też dodatkowe dokumenty. Ale niezależnie od rejonu niezbędne jest dołączenie oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.Kompletny wniosek składamy do Wydziału Architektury (Starostwa Powiatowego). Warto zweryfikować, czy wszystkie dokumenty zostały dołączone, iż brak któregoś z powyższych może powodować wydłużenie rozpatrywania sprawy. Jeśli wniosek nie jest kompletny otrzymamy informacje zwrotną i będziemy musieli uzupełnić braki.

5. Rozpoczęcie budowy
Otrzymanie pozwolenia na budowę niestety nie znaczy koniec formalności dotyczące budowy. Musimy zgłosić rozpoczęcie prac budowlanych 7 dni przed rozpoczęciem jakichkolwiek czynności do Starostwa Powiatowego. Tutaj też musimy dołączyć oświadczenie kierownika budowy o rozpoczęciu prac budowlanych i przejęciu obowiązków, opis etapów prac budowlanych oraz informację planowanym terminie zakończenia robót budowlanych.

6. Dziennik budowy
Bardzo ważnym dokumentem jest dziennik budowy który musi być wypełniany podczas całego procesu budowy. W dzienniku wypisujemy przebieg prac oraz dodatkowe zdarzenia występujące w trakcie budowy. Wypełnienie tego dziennika jest bardzo ważne, gdyż będziemy musieli dołączyć go do zawiadomienia o zakończeniu budowy oraz do wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie nieruchomości.

Nie bój się napisać do nas, udzielimy wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania!

W naszej ofercie mamy usługę pomocy przy formalnościach budowlanych!

Budujemy domy marzeń

Spełniamy marzenia o własnym domu – sprawdź jak prezentują się domy jednorodzinne, które zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy. Realizujemy domy w stanie surowym lub wykończone pod klucz – w zależności od decyzji Klienta. Specjalizujemy się w projektach domów inteligentnych i wyjątkowych rezydencji.