Dachówka czy blacha? Rodzaje pokryć dachowych.
Każdy dach w domu jednorodzinnym składa się z ustroju nośnego, podkładu i pokrycia, czyli inaczej mówiąc wierzchniej wodochronnej warstwy dachu lub stropodachu mocowanej do podłoża, odpornej na działanie czynników atmosferycznych m.in. wiatru, słońca, deszczu, śniegu, czy mrozu.
Zasadniczym zadaniem pokrycia dachowego jest właściwe ukierunkowanie wód opadowych i odprowadzenie na zewnątrz budynku. Im mniejsze nachylenie połaci dachowej, tym szczelność pokrycia powinna być większa. Ważnym aspektem podczas wyboru pokrycia dachowego jest również estetyka budynku, ponieważ to właśnie pokrycie dachowe nadaje budynkowi reprezentacyjnego charakteru.
Do najpopularniejszych pokryć dachowych zaliczamy: blachy, blachodachówki, dachówki ceramiczne, dachówki bitumiczne, faliste płyty bitumiczne, płyty włóknisto-cementowe, gonty drewniane, blachy.
Blacha na rąbek
Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań stosowanych w domach jednorodzinnych jest pokrycie z blachy na rąbek stojący. Technologia ta polega na zginaniu brzegów blachy prostopadle do dachu, tworząc charakterystyczne rąbek. Rozwiązanie to sprawdza się zarówno w przypadku dachów o bardzo dużym, jak i niewielkim nachyleniu. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się blachę tytanowo-cynkową lub miedzianą.
Rozwiązanie to wymaga sprawdzonych i dokładnych wykonawców. Każdy błąd przy realizacji tego pokrycia będzie później widoczny na dachu. Dla zdeterminowanych inwestorów, którzy wykonują dom w systemie gospodarczym polecamy blachę o fakturze „tarki”. Redukuje to efekt falowania dachu.
Dachówki ceramiczne
Niezwykle trwałym rozwiązaniem są dachówki ceramiczne. Wykonywane są z gliny ze składnikami uszlachetniającymi. Nadają się do krycia dachów o pochyleniu połaci wynoszącej 27-56 stopni o skomplikowanych kształtach. Materiał odporny jest na zmieniające się temperatury, szkodliwe substancje oraz promieniowanie UV. Ruszt składający się z łat i kontrłat zapewnia dobrą wentylację przestrzeni pod pokryciem oraz wysokie walory estetyczne. Do wyboru mamy wiele kształtów dachówek ceramicznych takich jak: karpiówka, holenderka, dachówka zakładkowa, marsylska, mniszka-mnich, rzymska.
Przy odpowiednim rozmierzeniu łat według instrukcji producenta dachówki oraz szerokości i kąta dachu można dużo łatwiej niż w przypadku blachy wykonać pokrycie systemem gospodarczym.
Łupek kamienny
Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem w nowoczesnym budownictwie jest tradycyjny łupek kamienny. Przy pomocy łupka możemy pokryć dach o nachyleniu wynoszącym co najmniej 25 stopni. Naturalny łupek występuje w kolorze grafitowym i posiada subtelny, szlachetny połysk. Grubość płytek wynosi około 5 milimetrów i mocowany jest przy pomocy ocynkowanych lub miedzianych gwoździ na deskowaniu pokrytym papą, lub folią.